Wdrażanie norm europejskich (EN) i międzynarodowych (ISO)

PN-EN 1090 - Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych

Seria norm PN-EN 1090 określa wymagania odnośnie wykonywania konstrukcji stalowych i aluminiowych na rynek europejski.

Norma mówi o tym, że wytwórca na wyrób budowlany jakim jest konstrukcja stalowa musi nadać znak „CE” i wystawić deklarację zgodności według normy PN-EN 1090-1, w której deklaruje odpowiednie własności konstrukcji zgodne ze specyfikacją projektową.

Zgodnie z niniejszą normą i rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 305/2011, aby wytwórca mógł wykonać konstrukcję stalową i nadać na nią znak „CE” musi on certyfikować się i uzyskać odpowiednie uprawnienia wydane przez upoważnioną jednostkę notyfikowaną. W ramach certyfikacji zakład wykazuje, że posiada wdrożoną Zakładową Kontrolę Produkcji (ZKP) według normy PN-EN 1090-1, oraz że podczas produkcji wyrobu spełnia wszystkie wymagania stawiane i narzucone przez normę PN-EN 1090-2.

Norma mówi, że certyfikacji podlega proces projektowania, cięcia termicznego, spawania, zabezpieczenia antykorozyjnego i montażu konstrukcji. Wytwórca w ramach certyfikacji musi wykazać, że dany proces funkcjonuje w przedsiębiorstwie i jest wykonywany zgodnie z normą.

Norma PN-EN 1090-2 dzieli konstrukcje na cztery klasy EXC1, EXC2, EXC3, EXC4, gdzie EXC1 jest najniższą klasą konstrukcji, a EXC4 to klasa najwyższa. Opisany, wdrożony i certyfikowany system Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) umożliwia wytwórcy przeprowadzanie oceny zgodności i nadawanie znaku „CE” na wyrób.  

Firma SPAW-PROJEKT kompleksowo przygotowuje Państwa firmę do certyfikacji  - zaprojektuje system i wdroży wymagania, a nasi specjaliści będą obecni podczas certyfikacji. 

         Przebieg procesu wdrożeniowego:

  1. Konsultacja z przedstawicielem przedsiębiorstwa, mająca na celu określenie wymagań i potrzeb Klienta
  2. Szkolenie z normy osób odpowiedzialnych za wdrażaną normę w przedsiębiorstwie
  3. Ustalenie jednostki notyfikowanej mającej przeprowadzić audyt
  4. Opracowanie dokumentacji systemowej
  5. Szkolenie kadry nadzoru z zakresu wdrażania normy
  6. Wdrażanie normy pod nadzorem SPAW-PROJEKT
  7. Szkolenie pracowników niższego szczebla
  8. Próbny audyt funkcjonowania systemu
  9. Audyt certyfikujący przez jednostkę niezależną
  10. Uzyskanie certyfikatu

 

To nas wyróżnia !

Nasze działania podczas przygotowania zakładu do certyfikacji są ukierunkowana na rozwiązania praktyczne, pomagające - a nie przeszkadzające - w codziennej pracy. Fakt ten jest niejednokrotnie wielce doceniany przez naszych Klientów.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.